ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Po ponad 40 latach poszukiwań złapano seryjnego zabójcę ukrywającego się pod pseudonimem Golden State Killer

News Świat

Po ponad 40 latach poszukiwań złapano seryjnego zabójcę ukrywającego się pod pseudonimem Golden State Killer

Udostępnij
zabójcę

Osoba uważana za tak zwanego Zabójcę ze Złotego Stanu (ang. „Golden State Killer”) – oskarżonego o 12 zabójstw I 45 gwałtów na terenie Kalifornii w latach 1976 – 1986 – została aresztowana. Poinformowała o tym w środę rzeczniczka FBI, Angela Bell.

Zabójcą okazał się Joseph James DeAngelo. 72-letni oskarżony jest przetrzymywany bez możliwości wpłaty kaucji w Sacramento, pod zarzutem dwóch morderstw pierwszego stopnia. „Odpowiedź zawsze była w Sacramento”, mówi Prokurator Okręgowy Sacramento,Anne Marie Schubert. DeAngelo został aresztowany po tym, jak policja dopasowała odrzucone dowody DNA z jego domu w Sacramento, ze śladami genetycznymi z miejsc zbrodni. Mówi o tym Prokurator Okręgowy Hrabstwa Ventura Greg Totten.

Oskarżony był znany również jako „East Area Rapist” i „the Original Night Stalker.” Lokalna telewizja podała, że jest byłym policjantem. Pierwsze zbrodnie zaczęły się w rejonie Sacramento w północnej Kalifornii. Nikt nie został złapany w czasie trwania śledztwa, a policja dysponowała jedynie niewielkimi szczegółami dotyczącymi jego wyglądu, wraz z portretem pamięciowym od niedoszłej ofiary.

Niezwykle ostrożny zabójca

Golden State Killer grasował w różnych obszarach stanu, nie zostawiając odcisków palców. Przez co policja myślała, że ma do czynienia z paroma osobami. Dopiero badania DNA wykazały, że za wszystkimi zbrodniami stał jeden mężczyzna. Nocny Stalker atakował głównie kobiet z dziećmi, ale w 1977 lista ofiar poszerzyła się o pary zaskoczone w ich własnych domach. „Biuro szeryfa nigdy nie porzuciło tego śledztwa” –  wspominał Detektyw Paul Belli.  „Ten człowiek zniszczył dużą liczbę żyć i powinien być pociągnięty do odpowiedzialności” – dodaje. 

Spora nagroda

W ostatnich latach odżyło zainteresowanie tą sprawą. W tym roku został wypuszczona powieść kryminalna pod tytułem „I zniknę w nocy” autorstwa pisarki Michelle McNamara’y. Nadawano również program telewizyjny, w nadziei na rzucenie więcej światła na sprawę. W 2016 – 40 lat po pierwszym ataku – FBI wyznaczyło nagrodę w wysokości 50,000 dolarów za każdą informację mogącą doprowadzić do aresztowania i skazania sprawcy.

Źródło: CNN

Tagi