ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Tężnia solankowa w Nowej Hucie spłonęła

News Polska

Tężnia solankowa w Nowej Hucie spłonęła

Udostępnij

W nocy z niedzieli na poniedziałek przy Zalewie Nowohuckim w Nowej Hucie (woj. Małopolskie) spłonęła tężnia solankowa. Ogień pojawił się po północy 23 kwietnia i poderwał do pracy okoliczne straże pożarne. Na miejscu z żywiołem walczyło aż sześć zastępów. Konstrukcja została zniszczona. Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Domniema się, że przyczyną jego wybuchu było podpalenie.

Walka z ogniem i chęć ratowania tężni

Ogień zniszczył konstrukcję

Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Zastępy straży pożarnej ponad godzinę walczyły z żywiołem. Cała konstrukcja była wykonana z drewna, nic więc dziwnego, że ogień w bardzo szybkim tempie zajął tężnie. Zbudowana z suchych gałązek tarniny 18 metrowa tężnia spłonęła niemal doszczętnie. 28 strażaków nie było w stanie uratować konstrukcji. Skupili się głównie na tym, aby pożar nie rozprzestrzenił się. Pożar był na prawdę ogromny więc zabezpieczenie obiektów znajdujących się w okolicy były kluczowym zadaniem.

Tężnia solankowa w Nowej Hucie – przyczyny pożaru

Przyczyna wybuchu nie jest w tej chwili ustalona. Sprawą zajmie się policja. Biegli mają pojawić się na miejscu jeszcze przed południem. Strażacy przyczyny nie ustalili. Nie wyklucza się jednak podpalenia. Inną prawdopodobną przyczyną jest zwarcie instalacji elektrycznej. Oficjalna przyczyna zostanie podana, kiedy biegli zakończą prace. Obiekt był chroniony dzięki czemu łatwiej może być zdobyć dowody w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że nie było to jednak celowe działanie. Tężnie solankowe to obiekty pożytku nie tylko lokalnego. Korzystnie wpływają na walory turystyczne. W Polsce jest ich wiele i cieszą się ogromnym powodzeniem ze względu na walory zdrowotne.

Co dalej z tężnią?

Tężnia solankowa przy Zalewie Nowohuckim była prawie gotowa.  Miała zostać napełnioną solanką z Wieliczki i zostać uruchomiona w czerwcu. Straż po sprawdzeniu pogorzeliska przyznaje, że konstrukcja nadaje się do rozbiórki. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, za pomocą portalu społecznościowego poinformował, że tężnia zostanie odbudowana. Obiekt był ubezpieczony więc wszystko za pewne jest kwestią czasu. Miejmy nadzieję, że nastąpi to szybko i podobna sytuacja nie będzie mieć miejsca. Tężnia solankowa niesie ze sobą korzyści dla mieszkańców. To miejsce, które wiąże się z pozytywnym wpływem dla zdrowia.

Tagi