ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Johann Carl Friedrich Gauss mistrz matematyki

Europa News Polska Świat Technologie

Johann Carl Friedrich Gauss mistrz matematyki

Udostępnij
Johann Carl Friedrich Gauss

30 kwietnia mijała 241. rocznica urodzin matematycznego geniusza. Johann Carl Friedrich Gauss, bo o nim mowa, swój talent ujawnił w wieku trzech lat. Mówi się, że zaczął szybciej rachować niż mówić. Z okazji rocznicy urodzin stał się bohaterem doodle’a i sprawił, że wszyscy chcieli przypomnieć sobie jego wizerunek. Sprawdź jakich odkryć dokonał i z jakich współczesna matematyka korzysta do dziś.

Geniusz z okresu antyku

Johann Carl Friedrich Gauss żył 74. Urodził się 30 kwietnia 1777 roku, a zmarł 23 lutego 1855. Jego talent był tak duży, że zainteresował się nim sam książę Brunszwiku, Karol Wilhelm. To on postanowiła zainwestować w jego wykształcenie. Opłaciło się. Gauss zyskał uznanie na całym świecie, choć początkowo jego kariera naukowa nie była zbyt udana. Studiował na Uniwersytecie w Getyndze, jednak dyplomu nie zdobył. W roku 1799 pod naciskiem księcia, przedstawił rozprawę doktorską i otrzymał tytuł doktora in absentia.

Johann Carl Friedrich Gauss i jego dzieła

Pierwszym, niezwykle ważnym dokonaniem było skonstruowanie siedemnastokatą za pomocą cyrkla i linijki (twierdzenie Gaussa-Wantzela). Poza tym wprowadził pojęcie kongruencji, udowodnił prawo wzajemności reszt kwadratowych, sformułował twierdzenie wyborne, definicję krzywizny powierzchni. Opisał także metodę rozwiązywanie układów równań liniowych. W matematyce kojarzony najbardziej z rozkładu Gaussa.

Nie tylko matematyka

Johann Carl Friedrich Gauss zajmował się nie tylko matematyka, ale także fizyką, astronomią i geodezją. Potrafił wyliczać orbity planet, skonstruował heliotrop. Odwzorowania kartograficzne, które opracował wykorzystane są do dziś. To geniusz nie tylko jednej dziedziny. Jego zainteresowania co prawda skupiały się głownie wokół matematyki, ale w końcu królowa nauk jest wszędzie.

Hołd dla Gauss’a

Niemiec, ze względu na swoje dokonania cieszy się popularnością po dziś dzień. Dlatego, z okazji rocznicy urodzin Johanna Carla Friedrich Gauss’a, popularna wyszukiwarka Google oddała mu swój hołd. Stworzyli doodle, czyli tymczasowe logo, upamiętniające 241. rocznicę jego urodzin. Wcześniej jego wizerunek znajdował się na markach niemieckich (banknocie 10 marek). Jak widać królową nauk, ma swojego księcia, który wraz z nią stał się nieśmiertelny.

Johann Carl Friedrich GaussŹródło: Google
Tagi