ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Fenomen Wiedźmina 3 Dziki Gon

Felietony News Polska Świat

Fenomen Wiedźmina 3 Dziki Gon

Udostępnij

Wiedźmin to postać, którą zna niemal każdy Polak, a teraz również i świat. Popularność gry Wiedźmin 3 Dziki Gon stale rośnie. Czemu Geralt z Rivii odnosi tak wielki sukces, w który nie wierzył nawet sam twórca postaci – Andrzej Sapkowski?

Artystyczna wizja Geralta z Rivii, źródło: pixbay.com

Wiedźmin 3 Dziki Gon i masowa wyobraźnia

Gelart z Rivii od czasu wydania pierwszej części gry stopniowo zyskiwał coraz większe grono fanów. Ostatnia część gry, Wiedźmin 3 Dziki Gon, wydana w 2017 roku, ma wysokie oceny a także zdobyła wiele prestiżowych nagród, na przykład Game Developer Awards czy Game Develo­pers Cho­ice Awards w San Francisco. Współcześnie gra jest tak rozpoznawalna, że wielu badaczy naukowych podjęło się próby rozwikłania jej fenomenu. Jedną z czołowych prac na ten temat jest tom pod tytułem „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”, powstała pod patronatem cdp.pl, polskiego wydawcy i dystrybutora gier wideo. Tom liczy sobie aż 144 strony naukowej analizy, która jest w całości dostępna w Internecie.

Początki

Postać Wiedźmina została stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego, począwszy od lat 80. ubiegłego wieku. Napisał on kilka tomów książek fantasy, a także zbiory opowiadań o przygodach białowłosego pogromcy złego. Wiedźmin ma współcześnie bardzo dobrze ugruntowaną markę, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najlepiej rozpoznawalna polska marka na świecie. Pomysł przeniesienia świata Wiedźmina do gry pojawił się już w roku 1997, kiedy to studio Metropolis chciało podjąć się tego zadania, ale kilka prób stworzenia gier skończyło się fiaskiem. Kolejną próbę stworzenia gry podjęło kanadyjskie studio roXidy, ale i to nie doszło nigdy do skutku. W 2008 roku za produkcję miało odpowiadać z kolei francuskie studio Widescreen Games, ale z powodu zerwania współpracy twórców również świat nie ujrzał Wiedźmina w wersji gry. W między czasie pracę nad projektem wzięło na siebie polskie studio CD Projekt RED, a wytwórcą został Atari. Gra sprzedała się w 2 mln egzemplarzy i od tamtej pory jej popularność stale rośnie.

Fabuła gry

Wiedźmin to specjalnie wyselekcjonowana oraz przygotowana do walki osoba, której życiową misją i źródłem utrzymania jest stawanie oko w oko z różnego rodzaju potworami, które zakłócają spokój mieszkańców odległych miasteczek i wsi. Wędrując poprzez nie Wiedźmini wyszukują miejsca zagrożone. Sapkowski mocno czerpał w swoich książkach z mitologii starosłowiańskiej i tak większość stworów, z którymi walczy Wiedźmin ma swoje początki właśnie w starosłowiańskiej historii. Typowym przykładem jest chociażby strzyga – pod postacią kobiety demona, żywiącej się krwią, czy rusałka, demon pochodzący z wody. Twórcy gry również poszli tym tropem i chcieli jak najbardziej oddać ducha świata przedstawionego stworzonego przez oryginalnego autora. On sam był temu przeciwny i używając mocnych słów wypowiadał się o grach: „Gra narobiła mi mnóstwo smrodu i gówna… Przez to, że zaczęli mi zagraniczni wydawcy używać grafiki z gry na okładkach. No i ludzie odrzucali książkę, mówiąc, że to nie jest nowe, że to jest game-related. W sensie książka napisana do gry, czego – w fantasy zwłaszcza – mamy mnóstwo. Musiałem toczyć tęgą wojnę, żeby udowadniać, kto był pierwszy.” Tak naprawdę jednak gorzkie słowa wynikały z faktu, iż Sapkowski udzielił pełni praw autorskich, nie wierząc w sukces gier. Pomylił się i niestety stracił na tym duże pieniądze.

Wszechstronność sprzymierzeńcem

Przygody pogromcy potworów inspirowały już twórców komiksów, filmów czy nawet rock opery i musicali, a lista ta z pewnością tutaj się nie kończy. Możemy zatem zauważyć, że sama wypracowana marka Wiedźmina odpowiada w sporym stopniu za jego popularność. Większość fanów słysząc dziś o Wiedźminie, a kojarząc gry, książki i inne formy przekazu, chętnie kupi wszystko co jest sygnowane chociaż w niewielkim stopniu tym hasłem. Korzystają z tego różni twórcy, opierając się na franczyzie. Jednocześnie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli ktoś nie lubi gier, może przeczytać książkę lub iść do kina i nie będzie się nudził. Ponadto sięgnięcie na przykład po grę Wiedźmin 3 Dziki Gon zachęca do głębszej wędrówki w świat przedstawiony, przez co gracze sięgają po książki. Podobnie fani książek niejednokrotnie zagrają w grę komputerową.

Humor i inteligencja

Fenomen Wiedźmina polega również na tym, że gry te wymagają zaprzęgnięcia do pracy inteligencji, logicznego myślenia, ale nie brak tu również dobrej jakości poczucia humoru. Humor tutaj jest oparty na ironii, a dotyczy wielu spraw. Przykładem komizmu w grze w pierwszej części gry Wiedźmin jest przypadkowy przechodzień, który wykrzykuje: „Wszędzie korupcja! Gdzie prawo i sprawiedliwość?” – co ma być nawiązaniem do jednej z partii w rządzie. Podobnie wiele innych ironicznych odniesień znajdzie w grze każdy zapalony gracz. W grze odnaleźć możemy również humorystyczne odniesienia do kultowych komedii, na przykład motyw króliczka mordercy, znany z filmu Monthy Payton i Święty Graal. To wszystko składa się na fantastyczną, pełną wyzwań oraz dobrej zabawy podróż przez stworzony przez Sapkowskiego i przeniesiony na ekran przez twórców gry świat. Nie ma tu mowy o nudzie. Dzięki inteligencji mamy do czynienia z ciągłymi, coraz to nowymi wyzwaniami, co pomaga podtrzymać zainteresowanie grą na wielu poziomach. Gra zachowuje swoją ciągłość oraz spójność, co pozwala bez zawieszenia wciągnąć się dobrą zabawę.

Ludzki jak Wiedźmin

Chociaż Wiedźmin nie jest człowiekiem, nie jest też całkowicie żadną inną istotą. Nie jest wyłącznie maszyną do zabijania, Wiedźmin 3 Dziki Gon nie polega wyłącznie na bezmyślnym mordowaniu. Gelart z Rivii jest wyjątkowy, ponieważ posiada wiele cech ludzkich. Staje często przed wyborami moralnymi, których konsekwencji nie da się cofnąć (jest to funkcja zablokowana w grze). Gracze mogą wczuć się w głównego bohatera, bowiem świat wykreowany w grze nie jest czarno – biały, z wyraźnym podziałem na dobro i zło. Jest to dość złożona kompozycja, która pozwala na podejmowanie własnych decyzji, a ich konsekwencje wpływają na życie głównego bohatera jak również bohaterów pobocznych. W świecie Wiedźmina w sposób nieoczywisty przedstawione są różne problemy współczesnego świata, jak na przykład nietolerancja wobec odmienności, rasizm. Współczucie budzi samotność Gelarta z Rivii. Jest całkowitym ousiderem, nie z wyboru, lecz z konieczności. Nie może założyć rodziny, skazany jest na wieczną tułaczkę. Prawdopodobnie właśnie te cechy tak bardzo podobają się graczom.

Ciekawostki, spekulacje i tajemniczość

Universum Sapkowskiego pociąga ze względu na to, że nie wszystko jest dopowiedziane, co sprawia, że postać Wiedźmina zachowuje pewną dozę tajemniczości. Jest to postać budząca ogromne zainteresowanie. Internauci pytają na przykład: „dlaczego Wiedźmin ma białe włosy?”. Również przy tworzeniu samych gier (szczególnie Wiedźmin 3 Dziki Gon wzbudza największe zainteresowanie) twórcy postawili na pozostawienie wielu tropów, z jakich odkrycia gracze czerpią przyjemność i gra nie nudzi się nawet po kilkukrotnym przejściu. Niektóre elementy z gry do złudzenia przypominają znane z innych kultowych już w tej chwili dzieł, jak na przykład cela, przypominająca tą z Gry o Tron.

Tagi