ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Donald Trump zrywa porozumienie z Iranem. Sytuacja na Bliskim Wchodzie coraz bardziej napięta

News

Donald Trump zrywa porozumienie z Iranem. Sytuacja na Bliskim Wchodzie coraz bardziej napięta

Udostępnij
Donald Trump

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump oświadczył dziś, że wycofuje się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Ruch ten ma być ostatnim etapem odcięcia się od polityki zagranicznej poprzednika, Baracka Obamy. „Ta jednostronna umowa nigdy nie powinna zostać zawarta” – powiedział Trump w swoim oświadczeniu dla mediów.

Zdaniem komentatorów dzisiejsze oświadczenie prezydenta Trumpa mogło całkowicie pogrążyć stosunki polityczne Stanów Zjednoczonych z państwami Unii Europejskiej. Zdecydowały się one bowiem na pozostanie w sojuszu z Iranem. Ponadto wycofanie się z porozumienia nuklearnego w dalszej perspektywie może pogorszyć napięcie panujące z Rosją i Chinami.

Iran mógł się zbroić, a ropa drożeje

Trump powiedział dziś, że wywiad Stanów Zjednoczonych od kilku miesięcy zbierał dowody na to, że pomimo porozumienia podpisanego kilka lat temu Iran i tak opracowywał program nuklearny. Zerwanie umowy z Iranem spowodowało natychmiastowe konsekwencje na rynku międzynarodowym. Cena baryłki ropy naftowej wywindowała w górę, dolar amerykański znacząco osłabł, a japoński jen zyskał na wartości. Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone już teraz przygotowują się do przywrócenia wszystkich sankcji Iranowi, które zostały zawieszone w ramach porozumienia nuklearnego.

Umowa była wadliwa od samego początku

Donald Trump w dzisiejszym przemówieniu powiedział, że sama konstrukcja porozumienia z Iranem była wadliwa w swojej istocie. Ani Stany Zjednoczone, ani inne państwa nie są w stanie podtrzymać Iranu przed opracowywaniem broni nuklearnej. Trump zapowiedział, że jest otwarty na negocjacje i jeśli Iran będzie chętny na opracowanie nowej umowy, to USA z chęcią podejmie współprace z tym państwem. Premier Iranu, Benjamin Netanjahu, powiedział, że decyzja o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia to „historyczna chwila” dla jego państwa oraz niezwykle „odważny ruch” ze strony Donalda Trumpa.

Źródło: NY Times

Tagi