ŁADUJĘ

Wpisz aby wyszukać

Maciej Maciejewski nie żyje. Miał 103 lata.

News Polska

Maciej Maciejewski nie żyje. Miał 103 lata.

Udostępnij
Maciej Maciejewski

Maciej Maciejewski, najstarszych polski aktor odszedł w wieku 103 lat.  Zmarł 17 maja w Warszawie. O jego śmierci dowiedzieliśmy się od jego wnuczki, Wery Gromadzkiej, kilka dni później. Na emeryturę przeszedł oficjalnie w 1978, jednak widzowie długo mogli śledzić jego występy na teatralnych deskach. Na ekranie również się pojawiał. Sprawdź w jakich filmach zagrał.

Nie żyje Maciej Maciejewski – najstarszy Polski aktor

Biografia Macieja Maciejewskiego – aktor w czasie wojny

Maciej Maciejewski urodził się 1 października 1914 w Augustowie. Debiutował jeszcze przed wojną, a jego zawodowa aktywność przypada na lata 1938-2012. Zadebiutował w „Halce” Moniuszki w 1938. Oprócz gry aktorskiej wsławił się także walką o II wojnie światowej. Brał udział w kampanii wrześniowej, gdzie został ranny.

Studia aktorskie ukończył po wojnie, w 1946 roku. W czasie wojny kontynuował grę w teatrze. Na dużym ekranie po raz pierwszy można było go zobaczyć w 1951 jako skrzypka Slavika, w filmie „Młodość Chopina”. Grał u Wajdy („Kanał”), Kawalerowicza, Kieślowskiego, czy Zanussiego. Ostatni raz mogliśmy go usłyszeć w dubbingu do „Życie Pi”. Jeśli chodzi o seriale to grywał głównie gościnne. Można go było zobaczyć m.in. w Klanie, Adamie i Ewie, Samym Życiu.

Od 1958 grywał w Teatrze Telewizji i na swoim koncie ma ponad 40 spektakli. Nie był może zbyt rozpoznawalnym, jednak jego dorobek jest naprawdę ogromny. Długo związany był też z Teatrem Polskiego Radia.

Maciej MaciejewskiŹródło: WP

Informacja o śmierci z opóźnieniem

Kolejny już raz o śmierci aktorskiej dowiadujemy się kilka dni później. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce z Elżbietą Słobodą. Tym razem jednak informację przekazał jednak członek rodziny. Przypomnijmy, że o śmierci Macieja Maciejewskiego, poinformowała jego wnuczka – Wera Gromadzka. Informacja taka zlazła się za pośrednictwem PAP (Polskiej Agencji Prasowej). Wiemy, że zostanie pochowany na Powązkach.

W zeszłym roku pożegnaliśmy „długowieczną” aktorkę, Danutę Szaflarską. Zamarła w wieku 102 lat. Niemal do samego końca pojawiała się na deskach teatru oraz dużym ekranie.

Tagi